Saját víz házilagos kezelése

Kútból történő szürkevíz és csapadékból történő locsolóvíz ellátó kettős házi rendszer sémájaA hazai közüzemi vízellátás a városokban, falvakban több mint 90%-os, azaz nagyon jól kiépített. Azonban egyre többen alakítanak ki külterületi lakóingatlanokat, tanyákat, üdülőket, mezőgazdasági kisüzemeket. Ezeken a helyeken csak az egyedi vízbeszerzéssel biztosíthatjuk az ivóvízellátást. Az egyedi ivóvízellátó rendszerek a vizüket, forrásokból, kutakból esetleg ciszternákból, legritkább esetben felszíni vizekből nyerik.

A legjobb esetben az ingatlanunkon található egy forrás erre a hegyvidékeken van esélyünk. A forrás szakszerű foglalásával azt alkalmassá tehetjük a vízellátás kielégítésére. Sajnos ilyen felhasználható forrást már nehezen találhatunk. A hegyvidékeken, ahol sok a csapadék azt az épületek tetőzetéről, esetleg a telek területéről összegyülekező csapadékvizeket földalatti tároló tartályokban gyűjthetjük össze. Ezeket a tartályokat a népnyelv ciszternáknak nevezi. Az itt összegyűlő vizeket szűrés és megfelelő kezelés után akár ivóvízként is felhasználhatjuk. Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy jelenleg már a csapadék is rengeteg szennyezőanyagot tartalmazhat!
A leggyakoribb esetben ásott, vagy fúrt kúttal tudjuk beszerezni a szükséges ivóvizünket. A kutak telepítésének előfeltétele, hogy hidrogeológiailag megfelelő helyre kerüljenek. A kutból termelhető víz mennyisége az első szempont a telepítésnél, második a belőlük termelhető víz várható minősége. Ivóvíztermelés esetén azonban igen lényeges a vízminőség kérdése, ugyanis az ÁNTSZ a kútból termelt víz minősége alapján engedélyezi, vagy tiltja meg annak felhasználását.
különböző vízlágyító készülékek műanyag tartályai és házaiA termelt víz kémia és bakteriológiai okból egyaránt alkalmatlan lehet. Különféle víztisztítási technológiai kezeléssel azonban többnyire felhasználhatóvá tehetjük. Kizáró okok, közé tartozik a magas nitrát tartalom, vagy a toxikus vagy fertőző anyagok jelenléte. Az egyéb komponensek házilagosan, egyszerűbb berendezésekkel is eltávolíthatók a vízből.
Milyen legyen a megfelelő minőségű ivóvíz? Ezt az EU konform szigorú egészségügyi, higiénés előírások szabályozzák. Elvileg tehát minden ivóvíznek ezekkel a paraméterekkel megszabott értékek közötti fizikai, kémiai jellemzőkkel kellene rendelkezni. Az ivóvízben található kémiai és biológiai anyagoknak a mennyisége, az összetétele okozza az ivóvíz jellemzőinek nagy változatosságát, vagyis a más és más ízű ivóvizet.

Az ivóvíz ízét, szagát a vízben található, a normálisnál nagyobb mennyiségű szervetlen anyagok okozzák. A kloridok sós; a szulfát keserű; a nitrát édeskés, a vas-mangán fémes ízt ad az ivóvíznek. A különböző vízben oldott gázok, főleg a szulfidok teszik a vizet záptojás szagúvá, bűzössé.
Az ivóvízben élő szervezetek miatt is keletkeznek különböző szagok és ízek, melyek igen kellemetlenek lehetnek. Ezeket a kellemetlen tényezőket a házilagos ivóvíz-kezelési technológia során jórészt eltávolíthatjuk (levegőztetés, aktív szenes szűrés stb.) Emellett az egyéb kémiai összetevőket (vas, mangán, kloridok) különféle vízkezelési technológiákkal ugyancsak el kell távolítani a vízből.
Esővíztartályból történő locsolóvíz felhasználásA hazai mélységi (kutakból származó) vizekre oly jellemző magas vas-mangán tartalom már több gondot okoz. Az ilyen vizek zömmel magas savtartalmúak is, ezért még a vízvezeték hálózatból is kioldanak fémeket. A fémoxidok okozzák a víz, és ezzel a mosdók stb. elszíneződést.
A hazai vizek legnagyobb problémája azonban az, hogy meglehetősen kemények. A víz keménységét a benne oldott alkáli földfémek, kalcium (Ca), magnézium (Mg) sói és hidrokarbonátjai okozzák. A szikes nátrium-hidrokarbonátós vizek is jellemzőek.
A kemény vízben oldott karbonátok kirakódnak a vízmelegítő berendezések (cirko, bojler stb.) csövein, kicsapódnak az edények falán, nem oltják a szomjat, fürdés, mosdás után kellemetlenül viszket tőle a bőrünk. Ezzel szemben az ún. lágy vizekben (3-5 nk° kevés az oldott karbonát, így nincs minek lerakódnia, jól oltják a szomjunkat és kellemes bennük tisztálkodni. Azonban kissé agresszívak; a fém csövek, berendezések anyagát oldják, korrodálják. Ha azt szeretnénk elérni, hogy otthon a csapból ivóvíz follyon, akkor házilagos ívóvizkezelést kell végeznünk.
A kutakból, forrásokból, esővízgyűjtőkből homok, rozsda különféle törmelékek kerülnek a vízbe. Emellett az esővízgyűjtőkbe levelek, gallyak stb. is bekerülhetnek. Ezeket a szennyeződéseket, lebegőanyagnak nevezzük. Eltávolításukra különféle szűrők szolgálnak. Ezek a szűrők a rajtuk keresztül folyó vízből, a nagy aktív szűrőfelületük segítségével kiszűrik a különféle lebegőanyagokat.
A cserélhető betétes szűrők, a bejövő vezetékre szerelhetők, a szűrőház a vízellátás zárása után lecsavarható, ezután a benne található szűrőbetét - melynek anyaga polipropilén vagy rozsdamentes acél - lemosható, vagy ha szükséges, cserélhető. A korszerű szűrőbetétek 20~100 µ porusméretüek, azaz a milliméter századrésze nagyságú anyagrészecskéket is visszatartják a felületükön!
Automatikus üzemelésű (visszaöblíthető) kettős aktív szén szűrőautomatikus ioncserélős vízlágyító készülékAz egyszerű szűrőkből alakultak ki az oldott vas és a szabad aktív klór kiszűrésére alkalmas szűrőbetétek. Az oldott vastartalom kiszűrésére háztartási alkalmazásban jól beváltak az Aqua-Mandix katalitikus oxidációs töltet. (Cserélhető szűrőbetét).
A szabad klórt, a rákkeltő haloform vegyületeket, az íz és szagrontó anyagokat az ezüsttel impregnált felületű aktív szén betétes szűrő köti meg és az ezüst(-nitrát, -jodid) impregnálás megöli a még élő baktériumokat is.
A szűrőházak felhasználhatók sziliko-foszfát betét alkalmazására is. Ezzel a mosógépeken, vízmelegítőkőn történő káros vízkőkiválás akadályozható meg. Kézenfekvő tehát ezeknek a többfeladatú szűrőknek a közös kialakítása. Ezt a célt szolgálják a többlépcsős szűrők.
A két részes(lépcsős) szűrőknél egyrészt a ~25 µm szűrésű résméretű polietilén finomszűrő, másrészt az aktívszén szűrő kerül alkalmazásra. A Triaqua szűrő a nevéből adódóan három funkciót lát el az előbbieken felül egy Aqua-Mandix katalitikus töltet megköti a víz még meglévő vas-mangán tartalmát. Ezek a többlépcsős szűrők egyszeri töltettel mintegy 8 m3 víz tisztítására képesek. A vízmennyiség átbocsátásuk 4-5 liter/perc.
Alkalmazzák még a kombinált betétes szűrőket is. Az egy szűrőházba beszerelt finom szűrő és az ezüsttel impregnált aktív szén betét az érzékeny, kerámiabetétes csapokat védi, emellett jó minőségű ivóvizet is nyerünk. A szintén finomszűrő betétből és polifoszfát adagoló betétből álló kombinált szűrő hatására vékony filmréteg keletkezik a vízzel érintkező felületeken, és ez megakadályozza a vízkő lerakódását.

A kemény víz lágyítására szolgálnak a kabinetes vízlágyító berendezések.

Ennek a kémiai úton történő vízlágyítási eljárásnak a lényege az, hogy a vizeink keménységét okozó kalcium és magnéziumsókat, illetve azoknak a vízben oldott ionjait, nátriumsó (konyhasó) ionokra cseréli ki. Ezzel a módszerrel a vizet 0,1 nk° érték alá lágyíthatjuk!
Az innen elfolyó víz már nem okoz vízkövesedést. Az ioncserélő gyanta felületéről a kalcium, magnéziumsókat a berendezés automatikusan leöblíti, és egyúttal a szükséges nátrium (konyhasó) ionokat regenerálja. Ez a regenerálás és öblítés célszerűen a legkisebb vízfogyasztáskor, azaz az éjszakai órákban automatikusan lezajlik. Így a gyantatöltet évekig használható.
A berendezés vízlágyító kapacitása a 0,2~1,5 m3/óra között változik a típustól függően. Ez havi 5~50 m3 fogyasztást jelent. A vízlágyító ivóvízminőségű vizet képes kezelni, a kezelendő víz vas; mangántartalma 0,1 mg/liter alatti lehet!

Házi esővízgyűjtő rendszer tartályai, szűrőiA háztartási ivóvíztisztító berendezések csúcsát a fordított ozmózisos elven működő berendezések jelentik. Ezek első eleme egy 25 µm-es szűrőképességű mechanikai szűrő, ezt követi egy ezüsttel impregnált felületű aktív szenes előszűrő, innen a víz az 5 µm szűrőképességű membránszűrőn halad át. Ezen a szűrőn fennmaradó szennyező anyagok a csatornahálózatba kerülnek. Míg a beérkező vízmennyiség 30%-ányi kezelt víz a biztonsági aktívszenes szűrőn át kerül az ivóvízfogyasztóhoz.
A berendezés hatékonyan csökkenti a nehézfém, az arzén, a nitrit, nitrát és ammónium, tartalmat. A kórokozókat, toxinjaikat, a vegyszermaradványokat, toxikus rákkeltő anyagokat és a radioktiv szennyeződéseket szintén hatásosan kiszűri az ivóvízből. A berendezés gyakorlatilag sómentes 20-70 µS(mikrosiemens)/cm vezetőképességű vizet állit elő, ezért közvetlen fogyasztáshoz a készülékhez ásványadagoló patron is tartozik, így tetszőleges összetételű ivóvizet állíthatunk vele elő.

Amennyiben esővízgyűjtéssel lehet csak a vízellátást biztosítani, akkor azért nehezebb feladat ivóvizet előállítani. A legjobb megoldás, ha a locsolásra, a WC-öblítésére, a mosásra szolgáló vizet elválasztjuk az ivásra, főzésre szolgáló vízfelhasználástól. Azaz a fenti szűrőkkel, vastalanítókkal, esetleg vízlágyító berendezésekkel kezelt vizet használjuk fel a nem ivóvízminőségű fogyasztásra, ez a felhasznált mennyiség 90-95%-a. A fennmaradó vízmennyiséget pedig kombinált szűrővel, fordított ozmózisos berendezéssel tovább kezeljük. A felsorolt berendezések legnagyobb problémája a relatív kis átfolyó kapacitást (1-2 liter/perc) így kiküszöbölhetjük, mert szigorúan ivóvízfogyasztásra csak 5-10 liter/fő/nap mennyiséggel kell számolnunk.
Végül a saját vizünket végül célszerű még utólagosan csirátalanítani, vagyis a hálózatból, a berendezésekből származó mikroorganizmusoktól mentessé tenni. Ezt legkorszerűbben az ún. ultraibolya (UV) csirátalanító berendezésekkel végezhetjük. A 254 nm (nanométer) hullámhosszú UV sugárzás hatására a szervezetek több mint 99 %-a elpusztul, és nem fertőzik az ivóvizünket.

 

A csapvíz házi utókezelése

Ma már teljesen megszokott, hogy vezetékes vízzel van ellátva a háztartások zöme. Kinyitjuk a csapot és ivásra, főzésre, mosdásra és sok más célra felhasználjuk a csapvizet. Eközben nem gondolunk semmi óvintézkedésre, mivel a szolgáltatott víz ivóvíz minőségű, többszörösen ellenőrzött biztonságos részünkre.

Elméletileg ez így is van. A szolgáltatóknál folyamatosan ellenőrzik a termelt víz minőségét, és csak az előírásoknak megfelelő vizet, juttatnak a hálózaton keresztül a fogyasztókhoz. És itt van a kutya elásva.
A vízműtelepről kikerülő víz megfelel az egészségügyi előírásoknak, de mire hozzánk eljut, több kilométeren át utazik egy csőben, (ami akár 100 éves is lehet), napokat eltölt egy medencében. Ez alatt a csövekből, a medencékből a használat közben óhatatlanul kiülepedő anyagokból (iszap, homok) kémiailag kioldhat anyagokat, illetve keveredhet ezekkel. Emellett a medencékben, csőhálózatokban kiülepedett szervesanyag tartalmú üledékek szinte táptalaja az alacsonyabb rendű élőlényeknek. Persze erre gondolnak a vízszolgáltatók is; a vízműtelepről kikerülő ivóvizet fertőtlenítik.

Mivel történik a fertőtlenítés?

Az ivóvizet csőhálózatba jutása előtt klórgázzal fertőtlenítik, folyamatosan működő klóradagolók segítségével. Műtárgyak (kutak, medencék, víztornyok) és csőhálózati szakaszok esetében klórmészport, illetve hypót is használnak fertőtlenítésre. A fertőtlenítő anyagot olyan mértékben adagolják a vízhez, hogy az elfogyasztott víz ne okozzon közegészségügyi problémát. Jelenleg a maradék klórtartalom 0, 2 mg/l, ez megfelel az egészségügyi hatóság ajánlásának. Ettől az értéktől akkor térnek el, (növelik!) ha a szolgáltatott víz minőségét valamilyen káros behatás éri (például árvíz, csőtörés stb.) Ez az ivóvízszabvány előírása.
Persze a klór fertőtleníti a vizet, de egyúttal oxidálja az üledékek anyagát, azokkal egészségre ártalmas vegyületeket képezhet (trihalometánok), ami kellemetlen szag, és ízhatást okoz a vízben, és egészségkárosító is lehet. De ha nem fertőtlenítjük a hálózatban lévő vizet, akkor a múlt nyári Miskolci vízszennyezéshez hasonló esetek következnek be.
Akkor mi a megoldás? A megoldás, az hogy valamilyen más módszerrel, anyaggal fertőtlenítsük a szolgáltatott vizet.
Jelenleg két eljárás ismert, vagy ózon (O3) hozzáadásával, vagy UV (ultraibolya) besugárzással fertőtlenítik, szakszóval csírátlanítják a vizet.
Ezek közül az eljárások közül az UV fertőtlenítést kis, akár családi méretű készülékekkel is végezhetjük, míg az ózonkezelés inkább ipari méretekben végezhető.
A szolgáltatók folyamatosan állnak át a fenti két módszer valamelyikére a klórozás helyett. Addig azonban magunk is megoldhatjuk a problémát a csapvíz házilagos utókezelésével.

Szűrés, lágyítás, stabilizálás

Legegyszerűbb kezelés a csapvíz szűrése. A kereskedelemben kapható különbféle szűrők - a szilárd részecskék kiszűrése mellett - egyes káros vegyületeket (vas, mangán stb.) is eltávolítanak a vízből, sőt az aktívszenes szűrők a víz részbeni fertőtlenítését is elősegítik. (Lásd előző cikkeinket.)
Következő lépésben a csapvíz lágyítását végezhetjük el a házilagos utókezelés során. A többnyire kemény csapvizet különféle eljárásokkal lágyíthatjuk. Legjobban az ún. Ioncserélős vízlágyító készülékekkel oldhatjuk meg házilagosan a víz lágyítását, elősegítve a vízforraló háztartási gépeink munkáját, de hatékonyak a különböző elektromágneses készülékek is.
Újabban a lakóépület vezetékhálózatában lévő vízmennyiség stabilizálása is jelentkezik, mint házilagos utókezelés.
Egy ilyen berendezés például fogyasztásra alkalmas orto- és polifoszfát keveréket adagol az ivóvíz rendszerbe, ami keménységstabilizáló, valamint védőréteg-képző hatású is egyben. Az adagolót a hőtermelő berendezések védelmére (pl. kombi cirko, bojler, fűtőberendezés) fejlesztették ki. A készüléket a hőtermelő berendezés töltővezetékébe kell beépíteni. Vízszintes és függőleges csővezetékbe is szerelhető, beépített légbeszívó szelep segíti elő a könnyebb szerelést. Egy beépített fojtószelep segítségével állítható az adagolási mennyiség.
A tiszta orto- és nátrium-polifoszfát keverék jellegzetessége, hogy leköti a vízkövet alkotó magnézium és kalcium-karbonátot, s ez által az említett rendszerek valamennyi részén megakadályozza a korróziót és a vízkőképződést. Az élelmiszer minőségű foszfát-keverék, alkalmazása max. 65 °C, rézcsövek esetén még max. 75 °C vízhőmérsékletig ajánlott.
Ultraibolya besugárzásos csírátlanítás
A víz az oldott ásványi anyagokon és a szilárd szennyeződéseken túl gyakran különböző, nemkívánatos élő szervezeteket is tartalmaz. Ezek elpusztítása, szaporodásuk megakadályozása egészségünk védelme érdekében rendkívül fontos.
A házilagos vízutókezelés korszerű eljárása az UV csírátlanítás, ami vegyszerek nélkül is steril vizet biztosít. Az általánosan elterjedt vegyszeres fertőtlenítéssel szemben az UV csírátlanítás nem hagy maga után kellemetlen utóízt, nem kell trihalometán képződéstől sem tartanunk.
A kezelendő víz ilyenkor ultraibolya (UV) fényt sugárzó lámpacsövek mellett áramlik el, s az intenzív sugárzás a kívánt mértékben végzi el a víz fertőtlenítését.
A tartós kivitelű, egyszerű felépítésű ultraibolya sugárzó berendezések nemesacél anyagokból, különálló vezérlő és elektronikai egységgel készülnek A készülékek alaptartozéka az üzemóra számláló és a beépített kémlelő ablak a működés vizuális ellenőrzéséhez.

Végleges megoldás a kegyetlen vízkő ellen!

Aki nem védekezik a vízkő ellen, számíthat rá, hogy találkozik a vízkő áldatlan kihívásaival!
A vízkövesedés minden esetben létrejön. A vízkő, amely főleg magnézium- és kalcium sókból áll erős felületi kötésekkel fordul elő, folyamatosan rétegződik, ezáltal hőszigetelő réteget alkot. 1mm vízkő 8-10%-os energiaveszteséget jelent. A vízkő rossz hő átadó képességű, és nagyobb mennyiségben a vízberendezések dugulását okozza. Ez ellen agresszív, költséges, környezetszennyező vegyszereket alkalmaztunk!
A Flodravin(r) készülék véglegesen megoldja ezt a problémát, elektrokezelési technológiával. A fővezetékre külsőleg menetszerűen feltekert első munkavezeték irányított impulzív (5 Khz) elektrotere mikroporrá robbantja a kalciumkarbonát kristályt, majd a 12 cm-re levő másik elektrotér ezeknél a parányi darabkáknál kristályszerkezeti kényszer visszarendeződést idéz elő, ami mikro golyó, ill. mikrohasáb formára történhet. Eközben a kristály pozitív töltésűvé válik, és a negatív töltést csak az eddig lerakodott vízkő rétegből képes elvonni, így azt lazítja, majd feloldja a vízkövet. A feloldott vízkő kristályok észrevétlen távoznak a vízárammal. Magyarán, 1 év alatt az elvízkövesedett rendszerünk "meggyógyul", és nincs többé gond a vízkővel!
Az 5Kh frekvencia a legideálisabb erre a célra, mert a kísérletek szerint a káros kristályszerkezetet már nem lehet apróbbra törni, s nem lépnek fel kiszámíthatatlan hatások (darabos vízkövek általi dugulás, romló vízminőség, vezeték rendszer károsodása stb.) a visszaoldás során.
A víz változatlan kémiai összetétele ellenére tipikusan lágy hatásúvá válik. Az egészségre jótékony hatású; a kezelt víz fogyasztása hatással van a vesekőre is ami homokszerűen távozik a szervezetből

A Flodravin világszínvonalú védjegyzett Magyar termék.
Bővebb információ: www.flodravin.hu
5 éves garanciával a legkedvezőbb áron!
Ára: 16.900.- Ft.
Flodravin Nagyker (Farkas Imre)
9024 Győr Nádor u. 11.
Telefon: (06-30) 300-33-44

 

A cikk eredete:

Szűcs J. László
http://www.ezermester.hu/articles/article.php?getarticle=245